Skip to main content
Čeština

Belgian Magic Mirror tent - "Spiegeltent"

Belgian Magic Mirror tent - "Spiegeltent"

Představení Barbu se odehrává v unikátním secesním dřevěném šapitó se zrcadly, "Mirror tent" neboli "Spiegeltent" dovezeném až z Belgie.

Stany s „magickými zrcadly“ (Magic Mirror Tents) nebo „Spiegeltents“ poprvé vznikaly kolem roku 1900 a byly atrakcemi na poutích, využívány jako cestovní taneční parkety. Nesčetná zrcátka umožňovala návštěvníkům vzájemný oční kontakt. „Magis Mirror tents“ byly působištěm lamačů dívčích srdcí, nočních sov a snílků. Staly se legendou a jsou dodnes symbolem divokého nočního života období „fin-de-siècle”.

Náš příběh začíná v roce 1912, kdy mladý Holanďan Willem Klessens přešel hranice a vydal se do městečka Lommel v Belgii, kde se později oženil s Amélií Kearsovou. V té době pracoval jako kolář a truhlář. Jednoho dne tam přijel Oscar Horebeke z Antverp, se svým „Magic Mirror“ stanem a rozhodl se celý kumšt prodat. Willem, který se původně zajímal pouze o mechanické varhany pro svoji kavárnu a tančírnu, nakonec koupil všechno a tím začal psát historii rodiny Klessensovy a jejich „Spiegeltents“.

První stan „Magic Mirror“ byl dokončen v roce 1920, pokřtěn jménem „Het Kempisch Danspaleis“ a poté cestoval z pouti na pouť v malé oblasti mezi městy Lommel, Mol a Balen. Zanedlouho vzniknul další Magic Mirror stan – jméno „Nova Danssalon“ znaly a uznávaly v roce 1930 celé Flandry.

Když později převzal společnost Willemův syn August, cestoval se stany se svojí ženou Lucienne a jejich devíti dětmi. Velkou slávu zažívaly stany „Magic Mirror“ po druhé světové válce – s nástupem živé hudby si zvaly ty nejlepší orchestry z domova i ze zahraničí. Rodina Klessensova v té době zakoupila další stany, „De Lust“, „Cristal Palace“, „Pigalle“ a „Victoria“ a Augustovi se začalo říkat „The King of Magic Mirror tents“.

V roce 1984 převzal firmu od svého otce Rik Klessens. S manželkou Liliane už necestují od pouti k pouti, ale do zahraničí, krok po kroku zkoumají nové příležitosti, kde Magic Mirror stany mohou nabídnout zábavu a krásu organizátorům festivalů, firmám nebo i soukromým osobám pro jejich akce.